Zakończenie III edycji Projektu "POTRAFIMY SAMI- POKOLENIA".
02.06.2008.
6 maja w czytelni Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej odbyło się uroczyste zakończenie III edycji Projektu „POTRAFIMY SAMI- POKOLENIA”. Młodzież wraz z nauczycielami zaprosiła swoich dorosłych gości, przygotowała poczęstunek, wystawę zdjęć oraz dzieł twórców przybyłych na spotkanie. Wszyscy obecni goście otrzymali także publikację prezentującą efekty pracy dwunastu drużyn: wywiady, opracowania, wiersze. Na spotkaniu byli obecni:

ks. Jerzy Patalong-dziekan Dekanatu Istebniańskiego. Proboszcz parafii p.w. Dobrego Pasterza Wstępującego do Nieba
Paweł Jałowiczor –rzeźbiarz z Trzycatka
Paweł Jałowiczor-stolarz z Jaworzynki
Bolesław Michałek-rzeźbiarz
Józef Zawada- rzeźbiarz
córka Andrzeja Dragona-malarza, gawędziarza, poety
Maria Motyka –hafciarka,
Beata Legierska- koronczarka
Zuzannna Probosz-twórczyni strojów ludowych
Piotr Kohut-hodowca owiec

Młodzież zaprosiła także przedstawicieli Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, Radną Rady Powiatu Cieszyńskiego panią Małgorzatę Kiereś, Przewodniczącego Komisji Edukacji i Sportu przy Radzie Gminy w Istebnej-pana Henryka Gazurka. Na uroczystości nie zabrakło dyrektora i nauczycieli gimnazjum.
Po powitaniu gości i podziękowaniu sponsorom publikacji i nagród dla młodzieży - Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni „Gazdowie” oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej, Radzie Rodziców w Istebnej i Spółdzielni Uczniowskiej „Dziupla”- Monika Michałek jako pomysłodawca projektu podsumowała działania młodzieży. Wyraziła nadzieję, że idea projektu, którą jest samodzielność, wzmacnianie zainteresowania tradycją swojego regionu oraz docenienie wartości ludzkiej pracy i twórczego życia przetrwa przez kolejne lata i będzie dla następnych roczników gimnazjalistów okazją do realizacji następnych, wspaniałych pomysłów. Młodzież przedstawiła wszystkich zaproszonych gości i pokazała prezentacje multimedialne, które powstały podczas rozmów z nimi. Później głos oddaliśmy pani Małgorzacie Kiereś, która pochwaliła uczniów za pracę a zwłaszcza za to, że poszukiwała mądrych i twórczych ludzi wśród swoich bliskich, sąsiadów. Ksiądz dziekan Jerzy Patalong podkreślił, że w tradycji regionu kryje się wiele wartości i nie trzeba szukać ich wśród pozorów wielkiego świata, które często przyciągają młodych ludzi zewnętrznym urokiem, nie niosąc w sobie wcale prawdy i dobra. Głos zabrała również córka gawędziarza z Jaworzynki –Andrzeja Dragona, który nie mógł być obecny ze względu na stan zdrowia-i przeczytała kilka wierszy swojego ojca. Po wystąpieniach kolejnych gości drużyny otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, a nauczyciele- organizatorzy projektu-podziękowania dyrektora szkoły. Spotkanie pokoleń było miłą okazją do rozmowy i wyglądało na to, że jego uczestnicy-zarówno ci starsi, jak i młodsi byli z niego bardzo zadowoleni. Pożegnaliśmy się w serdecznej i miłej atmosferze, licząc na kontynuowanie projektu „Potrafimy sami” w następnych latach.
W III edycji projektu „Potrafimy sami” pt. „Pokolenia” udział wzięli następujący uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej:
Krystian Czepczor, Mirek Juroszek, Damian Heczko, Paweł Kajzar, Krystian Bielesz, Patrycja Król, Justyna Białostocka, Kasia Mucha, Asia Haratyk, Zuzia Kawulok, Magda Dragon, Klaudia Bojko, Angelica Scraba, Kasia Krężelok, Ania Ligocka, Beata Małyjurek, Dorota Juroszek, Sylwia Juroszek, Justyna Łacek, Ania Zogata, Anna Soból, Adrian Zeman, Patrycja Fiedor, Paulina Waszut, Żaneta Zowada, Aneta Kukuczka, Sara Suszka, Joanna Zogata, Klaudia Kukuczka, Anna Mróz, Dorota Ligocka, Adam Jędrzejewski, Justyna Juroszek, Weronika Juroszek, Jerzy Kajzar, Daniel Łacek, Marlena Białożyt, Paulina Zowada, Barbara Wojtas

Organizatorzy -nauczyciele Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej: Monika Michałek, Anna Probosz, Katarzyna Leżańska –Czulak, Ewa Kożdoń- Waligóra