Strona gwna

Wyszukiwarka

PLASTYKA W PRZEDSZKOLU
09.03.2016.
Dnia 28 stycznia 2014 roku grupa 4 uczennic naszego Gimnazjum wzięła udział w kluczowej części projektu gimnazjalnego pt.: PLASTYKA W PRZEDSZKOLU. Starszaki, maluchy, a na końcu zerówka – w takiej kolejności uczennice poznawały dzieci z Niepublicznego Przedszkola MIGLANC z Koniakowa.
Magdalena Kohut z klasy 2e, Sabina Michałek i Barbara Słowik z tej samej klasy, a także Justyna Żmuda z klasy 3c wcieliły się w rolę prowadzących zajęcia plastyczne w przedszkolu skrupulatnie notując werbalny przekaz dziecka. Do projektu przystąpiły po uprzednich przygotowaniach merytorycznych i technologicznych. W części końcowej projektu uczennice przeanalizowały prace i skonfrontowały zanotowane treści z tym – co faktycznie widać na pracy dziecka. Uczennice dowiedziały się, że rysunek zostać może potraktowany jako narzędzie diagnostyczne, które pokazuje jak różny jest stopień rozwoju młodego człowieka w obrębie jednej grupy wiekowej, oraz jakie są różnice pomiędzy wszystkimi grupami.

ETAPY PROJEKTU:
1. Październik – listopad 2013 – spotkania organizacyjne, formowanie grupy projektowej.
2. Listopad – grudzień 2013 – utworzenie grupy projektowej poprzez portal społecznościowy Facebook – jako udogodnienie komunikacji na linii prowadzący – uczestniczki.
3. Styczeń 2014 – wykonanie przez uczestniczki projektu podmalówek dla dzieci, zakup materiałów – świeczki.
4. 28-01-2014 – faza właściwa projektu: LEKCJA PLASTYKI W PRZEDSZKOLU:
o Uczestniczki zajęły miejsca – każda przy osobnym stoliku.
o Dzieci z pierwszej grupy – STARSZAKI – podchodziły kolejno do każdego stolika pojedynczo, losowo przystępując do swojej prowadzącej.
o Uczennice zapoznały się z dziećmi i przedstawiły im tematykę zajęć, którym była PRZYJEMNA WYCIECZKA W GRONIE RODZINY. Temat został dobrany celowo, aby ułatwić uczestniczkom projektu rozpoczęcie rozmowy z dziećmi – gdzie ostatnio były z rodziną na wycieczce, co ciekawego widziały, jaką mają rodzinę, rodzeństwo, zwierzęta – to tematy, które zazwyczaj przedszkolakom szczególnie przypadają do gustu, rozmowom nie było końca.
o Kolejnym etapem było wykonanie za pomocą świeczki (na uprzednio przygotowanych w domu przez gimnazjalistki podmalówkach) rysunku na zadany temat.
o W ostatnim etapie pracy gimnazjalistki pomogły dzieciom zamalować prace czarną farbą tak, by elementy namalowane świeczką pozostawiły kolor spod spodu. Niestety napotkałyśmy na problem technologiczny. Każda z wykonanych podmalówek była inna, każda z dziewczyn używała w domu innych farb – takich, jakie aktualnie miała w posiadaniu. Niektóre farby pozostawiły na tyle tłustą powłokę, że czarna farba nie pokrywała nie tylko woskowego rysunku, ale także całej pracy. W innych przypadkach problemem był fakt, że dzieci zbyt słabo naciskały świeczką na kartkę i czarna farba z łatwością pokrywała całą kartkę zasłaniając także to, co miało pozostać kolorowe.
o Wyciągnięcie wniosków z pracy z pierwszą grupą, decyzja o kilku zmianach – białe kartki i mocniejsze naciskanie świeczką.
o Wprowadzenie grupy drugiej - MALUCHÓW, którym rozdałyśmy tym razem białe kartki, by uniknąć problemów, jakie poznałyśmy.
o Nastąpiło powtórzenie wszystkich kolejnych etapów.
o Po MALUCHACH wprowadziłyśmy ZERÓWKĘ i powtórzyłyśmy wszystkie etapy.
5. 7-02-2014 spotkanie w szkole, w celu przeanalizowania naszej pracy, omówienia problemów, sformułowania wniosków, przeanalizowania treści prac zestawionych z werbalnym przekazem dziecka.
6. Wykonanie w Gimnazjum gazetki prezentującej prace dzieci.
7. Luty 2014 - zamieszczenie na stronie internetowej Gimnazjum opisu i obszernej dokumentacji fotograficznej z projektu.
Projekt dał uczestniczkom wiele satysfakcji i nowych doświadczeń. Praca z małymi dziećmi okazała się być zajęciem przyjemnym, choć zaskakującym przy całym spektrum niespodziewanych sytuacji włącznie z wycieraniem małych, zakatarzonych nosków.

MagdaLena Krężelok

 Zobacz zdjęcia