Strona gwna

Wyszukiwarka

Odwiedziny u Marty
28.03.2017.

17 marca 2017 roku gimnazjalne kółko plastyczne wyruszyło na ciekawą wycieczkę pełną artystycznych doznań. Naszym przewodnikiem po bielskim świecie sztuki była absolwentka istebniańskiego gimnazjum i również dawna "kółkowiczka" Marta Czepczor – licealistka z "plastyka". Pierwszym punktem naszej wycieczki było właśnie Liceum Plastyczne – czyli szkoła Marty. Przywitała nas pani profesor Jadwiga Jarosz – polonistka, a Pani profesor Małgorzata Urbańczyk-Luranc ucząca reklamy wizualnej i projektowania graficznego oprowadziła nas po pracowniach. Mieliśmy okazję odwiedzić pracownie: rzeźby i ceramiki, malarstwa i rysunku, projektowania graficznego, grafiki warsztatowej, fotografii i multimediów. Prace uczniów, które tam zobaczyliśmy wywarły na nas niemałe wrażenie. Ciekawym punktem była wizyta w sali dawnego tkactwa artystycznego, gdzie maszyny są już tylko eksponatami niemalże muzealnymi, a ich archaiczny wygląd i gabaryty zapierają dech w piersiach. Z uwagi na ograniczoną ilość czasu liceum zwiedziliśmy bardzo pobieżnie, zostaliśmy jednak serdecznie zaproszeni na dni otwarte, które odbędą się końcem kwietnia, a na które już czekamy z niecierpliwością.

Po opuszczeniu murów szkolnych dołączyliśmy do licealistów i profesorów, i wszyscy razem udaliśmy się do galerii bielskiej BWA, gdzie to, co zobaczyliśmy przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Tłumy miłośników sztuki. Tłumy oczekujące na otwarcie wystawy pokonkursowej organizowanego przez "bielski plastyk" ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Liceów Plastycznych. Ogromna ilość prac wyeksponowanych do obejrzenia na ścianach galerii. Konkurs ten organizowany jest już od 1993 roku. Na obecną (trzynastą) edycję na konkurs nadesłano 566 prac z 33 średnich szkół plastycznych z całej Polski. Wystawa w Galerii Bielskiej BWA prezentuje rysunki i obrazy nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane na ekspozycję przez komisję konkursową. Wysłuchaliśmy ciekawego koncertu oraz odczytu listy laureatów biennale podczas wręczania nagród. Na tym nie koniec wrażeń artystycznych tego dnia. Po wernisażu przeszliśmy do Zamku książąt Sułkowskich na Wzgórzu, gdzie byliśmy umówieni na warsztaty plastyczne. Po krótkiej prelekcji artystki prowadzącej i odwiedzeniu muzealnej sali etnograficznej przeszliśmy do zakmowej pracowni plastycznej gdzie czekały na nas przygotowane stanowiska. Wykonaliśmy ciekawe prace malarskie, które każdy mógł zabrać do domu. Naszą uwagę przykuły jednak warsztaty fotograficzne pt: "Oblicza Daisy". Jest to bowiem doskonała okazja, aby poznać szlachetne techniki fotograficzne. Zajęcia zaczynają się od zwiedzania wystawy, a następnie grupa udaje się do wnętrza najstarszego aparatu, czyli do camera obscura, w którą będzie zmieniona sala warsztatowa. W części plastycznej magię fotografii uczestnicy odkryją przy pomocy cyjanotypii. Prowadząca skutecznie nas zachęciła i na pewno skorzystamy z tych właśnie zajęć podczas kolejnej wycieczki do Bielska-Białej.

Na koniec zafundowaliśmy sobie kino i wróciliśmy do Istebnej. Dziękuję Marcie, Marcinowi, Michalinie, Dorotce, Krysi, Kindze, Kasi i Dagmarze za udany dzień :)

Magda Lena Krężelok.

zobacz zdjęcia