Strona gwna

Wyszukiwarka

XIII Powiatowy Konkurs Recytatorski
03.04.2017.

16 marca 2017 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej odbył się XIII Powiatowy Konkurs Recytatorski. Gościem honorowym imprezy była Krystyna Kocybik – malarka pochodząca z Bielska-Białej, a od lat mieszkająca w Koniakowie. Jej obrazy pełne kolorów, ciepła i miłości do wiejskiego pejzażu stanowiły doskonałą oprawę plastyczną naszego konkursu.

Jury w składzie: Włodzimierz Pohl – aktor Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Joanna Jatkowska – instruktorka teatralna Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku – Białej, aktorka i wokalistka oraz Monika Jędrzejewska – pracownik Teatru Lalek Banialuka w Bielsku – Białej wysłuchało 13 recytatorów spośród sześciu gimnazjów naszego powiatu. Mimo, że w konkursie wzięło udział niewielu uczestników, to jednak znalazło się wśród nich kilka perełek, które zachwyciły publiczność a to świetną interpretacją, a to nienaganną dykcją, a to wreszcie dowcipną recytacją.

Pierwsze miejsce zajęła Justyna Kołatek – reprezentantka Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach, przygotowana przez p. Aldonę Kopiec. Drugie miejsce przypadło Kamilowi Szucie z Gimnazjum w Goleszowie (podopiecznemu p. Moniki Droździk). Ponadto jury przyznało dwa trzecie miejsca: Adamowi Małyjurkowi z Gimnazjum w Istebnej przygotowanemu przez Cecylię Suszkę oraz Zuzannie Wadowskiej – uczennicy p. Katarzyny Słupczyńskiej - z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Wreszcie wyróżnienie otrzymała jeszcze jedna reprezentantka istebniańskiego gimnazjum – Kinga Zawada przygotowana przez p. Ewę Czulak. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej oraz Radę Rodziców istebniańskiego gimnazjum.

Organizacja konkursu wymagała poświęcenia wielu osób. O wystrój naszej czytelni zadbały: Krystyna Kocybik, Magdalena Krężelok i Iwona Bogdał. Oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów prowadzonych przez Beatę Kawulok, spektakl pt. Teatrzyk Zielona Gęś… w wykonaniu młodzieży istebniańskiej i reżyserii Ewy Czulak oraz Cecylii Suszki – wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat imprezy. Sukces naszego konkursu to zasługa świetnej pracy zespołowej. Gorące podziękowania należą się nie tylko wyżej wymienionym, ale również: nieocenionej wręcz współorganizatorce konkursu - Halinie Skrzydłowskiej, dyrektorowi naszego gimnazjum - Bogdanowi Ligockiemu, Monice Michałek – autorce refleksji o gościu honorowym, informatykowi - Andrzejowi Suszce oraz Ryszardowi Kocybikowi. Wyrazy wdzięczności kierujemy również: do rodziców uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum, którzy upiekli ciasta, szefa gimnazjalnej kuchni – Józefa Zogaty i jego współpracowników, którzy zaserwowali gościom pyszny obiad oraz klasy II a, obsługującej konkurs!

Tegoroczna impreza miała wyjątkowy charakter. Była bowiem swoistego rodzaju pożegnaniem. W związku z reformą oświatową gimnazja od przyszłego roku zostają zniesione, toteż nasz konkurs skierowany tylko i wyłącznie do gimnazjalistów, siłą rzeczy traci swoje prawo bytu. Trzynaście corocznych spotkań, mnóstwo liryczno – prozatorskich wzruszeń i artystycznych emocji tworzy bogatą tradycję, która zapewne na długo (a może na stałe) zapisze się w sercach nie tylko organizatorów, ale i wielu gości. Ci ostatni, opuszczając Istebną i dziękując za pobyt, byli głęboko poruszeni faktem, iż za rok nie będą mogli nas odwiedzić.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa konkursowa nie umrze całkowicie, że zostanie podjęta przez jakąś placówkę kulturalno – oświatową i pozwoli młodzieży na realizację pasji recytatorsko – teatralnych.

Cecylia Suszka – organizatorka imprezy

zobacz zdjęcia