Strona gwna

Wyszukiwarka

"Archipelag Skarbów"
30.05.2017.

18 i 19 maja 2017r. po raz kolejny z radością gościliśmy w naszym gimnazjum Program Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich. Program obejmował dwa czterogodzinne bloki warsztatów, które zamieniają grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.

Cele programu skupiają się wokół wielu różnych treści: • Wychowania ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność, • Profilaktyki korzystania z substancji psychoaktywnych, • Profilaktyki ciąż nastolatek i profilaktykę HIV/AIDS, • Profilaktyki przemocy.

Warsztaty opierają się na kilku metaforach i symbolach. Pięcioramienna gwiazda - symbol sfer życia człowieka; statek - symbol podróży życia. Prowadzący zachęcają do poszukiwania prawdziwego szczęścia a nie zadawalania się jego namiastkami, czego symbolem są małe szkatułki i duży kufer; metaforą silnych impulsów zakochania, pobudzenia seksualnego i złości jest tygrys, którego należy w sobie poznać i oswoić, aby nim odpowiednio pokierować.

Program „Archipelag Skarbów” jest przeprowadzony w oparciu o udźwiękowione prezentacje multimedialne. Umożliwia to wykorzystanie wrażliwości młodych odbiorców, podkładając pod lekką, barwną formę głębokie profilaktyczne treści. Spotkanie włącza młodzież w aktywne uczestnictwo poprzez różnorodne ćwiczenia, dialog, scenki i konkursy. Istotnym elementem warsztatów były liczne wypowiedzi różnych znanych i cenionych ludzi, którzy w swoim życiu kierują się wartościami oraz sami promują postawy szacunku i odpowiedzialności. Program jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Program koordynowali pedagodzy gimnazjum