Strona gwna

Wyszukiwarka

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W ISTEBNEJ
11.10.2017.
Europejski Dzień Języków obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2001 roku. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
3. propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.
W tym roku nauczycielki języków obcych w Zespole-Szkolno Przedszkolnym w Istebnej włączyły się w obchody tego święta promującego naukę języków obcych. Uczniowie z wielkim entuzjazmem przystąpili do działania. Pierwszym etapem był klasowy Konkurs na Plakat na temat wylosowanego kraju. Losowanie odbyło się w czasie apelu, a klasy miały sześć dni na wykonanie plakatu. Powstały przepiękne prace, które w środę 27 września przyozdobiły drzwi poszczególnych sal lekcyjnych.
W związku z plakatami przeprowadziłyśmy kolejny konkurs – Konkurs Wiedzy o Krajach Świata. Trzyosobowe drużyny miały niecałe trzy godziny na znalezienie odpowiedzi na 17 pytań. Pytania dotyczyły informacji zawartych na plakatach. I tak mogliśmy się dowiedzieć, że w Nowej Zelandii występuje mięsożerny ślimak, Norwegowie wyznają sobie miłość słowami ‘ Jegelskerdeg’, a pechową dla Włochów liczbą jest 17. Trzecim, najbardziej, jak się okazało spektakularnym wydarzeniem, był kącik, a właściwie hol kulinarny. Zaangażowanie uczniów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i w poniedziałek, 2 października mogliśmy spróbować smakołyków z całego świata. Było sushi, pierożki won ton, łosoś, angielskie chlebki, tortille oraz góra słodkich przekąsek, a wśród nich ptysie, koreańskie ciasteczka, ciastka z ciecierzycy czy bułeczki cynamonowe. To była prawdziwa uczta, której długo nie zapomnimy.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej poprzez udział w konkursie Picture Dictionary również włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Przedszkolaki zaś poznały i pokolorowały flagę Wielkiej Brytanii oraz dowiedziały się kilku ciekawostek na temat tego kraju. Dziękujemy uczniom za bardzo liczny udział w Europejskim Dniu Języków oraz wysiłek włożony w przygotowanie plakatów i przekąsek. Dziękujemy też rodzicom za pomoc przy kulinarnej części świętowania. Mieliśmy okazję w ciągu 20 minut spróbować specjałów z całego świata. Dziękujemy też Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla zwycięskich drużyn.
Europejski Dzień Języków został zorganizowany przez nauczycielki języków obcych - Joannę Karp, Ewę Buzek, Ewelinę Jochacy, Teresę Przybyłę, Agnieszkę Gretkowską, Natalię Muchę, Anetę Staniek, Blankę Fojcik oraz Katarzynę Leżańską-Czulak.

zobacz zdjęcia