Strona gwna

Wyszukiwarka

"80 lat historii Szkoły Podstawowej nr 1 w Istebnej"
14.11.2017.

Dzień 14 października kojarzy się wszystkim z bardzo wymownym świętem, ponieważ obchodzimy wtedy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. W tym roku miał on szczególny charakter, bowiem w tym właśnie dniu istebniańska społeczność szkolna zaplanowała uroczystość 80 - lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Józefa Londzina w Istebnej.

Przygotowania do wielkiego święta były długofalowe i pracochłonne. Hasłem przewodnim obchodów były słowa: "Dla tych, co nieśli szkołę na skrzydłach", a więc w sposób szczególny postanowiono uczcić pamięć pedagogów, którzy włożyli ogrom pracy i serca w edukację oraz wychowanie istebniańskiej młodzieży, czyli emerytowanych nauczycieli tej szkoły. Pracę rozpoczęto od przygotowania projektu realizowanego przez uczniów, którzy wraz z wychowawcami zbierali informacje o nieznanych im pedagogach. Młodzież wraz ze swoimi opiekunami z ogromnym zaangażowaniem przystąpiła do szukania „śladów przeszłości” pośród archiwalnych zdjęć, dokumentów czy pamiątek po znanych i cenionych nauczycielach. Przeprowadziła z nimi również wywiady, które stały się cennym źródłem informacji o edukacji w latach minionych. Spotkania uwieczniono na wspólnych zdjęciach, z których następnie stworzono ciekawe wystawki.

Obchody tak ważnej rocznicy rozpoczęła msza św. w kościele p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej pod przewodnictwem księdza proboszcza Tadeusza Pietrzyka. Wzięli w niej udział: dyrekcja szkoły, nauczyciele, zaproszeni goście, rodzice oraz uczniowie. Po zakończeniu Eucharystii przemaszerowano zwartym orszakiem do budynku szkoły.

Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor szkoły, Robert Biernacki, który serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych w sali gości oficjalnych, czyli: wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej – p. Małgorzatę Kaszturę, wójta Gminy Istebna – p. Henryka Gazurka, wicewójta Gminy Istebna – p. Józefa Poloka, dyrektorów szkół podstawowych: p. Teresę Przybyłę, p. Dorotę Małyjurek, p. Monikę Kukuczkę, p. Andrzeja Ryłko, przedstawicieli Rady Gminy Istebna: p. Czesław Poloka, p. Józefa Michałka, p. Leszka Bujoka, p. Jarosława Hulawego, byłą absolwentkę szkoły, a obecnie dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle - p. Małgorzatę Kiereś oraz gości honorowych - emerytowanych nauczycieli, a także całą społeczność szkolną. Następnie przyjął gratulacje i życzenia złożone na jego ręce przez przedstawicieli różnych organów władzy tudzież zaproszonych gości.

Uroczysta akademia – w sugestywnej oprawie plastycznej autorstwa p. Danuty Konarzewskiej - rozpoczęła się od zaprezentowania programu artystycznego przez zespół Mała Istebna - podopiecznych prowadzonych przez p. Monikę Motykę i p. Józefa Łupieżowca. Następnie historię istebniańskiego szkolnictwa w krótkiej prelekcji przybliżyła pani Małgorzata Kiereś, która - poprzez osobiste refleksje i doświadczenia - opowiadała o śladach z przeszłości. Podczas przemówienia p. Małgorzaty nie zabrakło też chwil wzruszeń, kiedy to z jej inicjatywy wszyscy zebrani w sali goście odśpiewali „Sto lat” panu Tadeuszowi Maciejczykowi – legendzie istebniańskich pedagogów.

Uroczystość obchodów 80-lecia uświetniło także przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów zarówno szkoły podstawowej, jak i oddziałów gimnazjalnych pod kierunkiem Cecylii Suszki i Haliny Skrzydłowskiej. Montaż słowno – muzyczny, w którym zagrali: Magdalena Gazurek, Eliza Małyjurek i Marzena Zembik (kl. Vb), Julia Czulak (kl. IIa), Natalia Czulak (kl. IIb), Marta Fiedor, Mateusz Kukuczka, Wiktoria Legierska, Dorota Zembik (kl. IIIa), Maria Krężelok, Karolina Kukuczka, Zofia Kukuczka, Kinga Zawada (kl. IIIc), Karol Kawulok, Radosław Kawulok, Dawid Łupieżowiec (kl. IIId) w metaforyczny sposób przedstawiał życie człowieka – ciągłego wędrowca, poszukiwacza własnych ścieżek, tropiciela egzystencjalnych tajemnic. Spektakl oparty na poezji Z. Herberta, T. Różewicza, A. Zagajewskiego, L. Staffa oraz P. Nerudy, do którego muzykę opracowała B. Kawulok, został świetnie zagrany przez naszą młodzież. Zgromadzeni na uroczystości goście byli pod wrażeniem montażu, czego wyraz dawali w licznych gratulacjach. Przesłanie sztuki zapewne na długo wpisze się w ich pamięć, tym bardziej, że na koniec przedstawienia widzowie zostali obdarowani karteczkami z różnymi życiowymi aforyzmami.

Na zakończenie części artystycznej odbył się pokaz multimedialny przedstawiający przeobrażenia naszego budynku na przestrzeni 80 lat przygotowany przez panią Elżbietę Kreżelok. Potem uczniowie odśpiewali hymn szkoły do słów ks. Emanuela Grimma i muzyki Pawła Sowy (byłego nauczyciela SP nr I w Istebnej).

Po części oficjalnej dyrektor szkoły zaprosił przybyłych gości do obejrzenia wystaw upamiętniających 80 lat pracy szkoły, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów. Ekspozycje skupiały się wokół następującej tematyki: historia budynku (zmiany, przebudowy, remonty), życie i działalność ks. Józefa Londzina oraz galeria prac plastycznych absolwentów szkoły. Szczególne emocje, nierzadko łzy wzruszenia, wzbudziła wystawa poświęcona pamięci naszych nauczycieli - emerytów.

Ogromne zaangażowanie społeczności szkolnej, czyli połączony wysiłek nauczycieli, uczniów i rodziców sprawiły, że impreza stała na wysokim poziomie, można by rzec, została dopięta na ostatni guzik. Stała się ona również okazją do spotkania wielu pokoleń, wszak dopisali zaproszeni goście, nauczyciele - emeryci i obecnie pracujący. Każdy znalazł tu coś dla siebie.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz pracownicy szkoły składają serdeczne podziękowania za udział w uroczystości zaproszonym gościom. Jesteśmy także niezmiernie wdzięczni rodzicom za przygotowanie poczęstunku na tę okazję oraz wszystkim, którzy w dużym stopniu przyczynili się do zorganizowania tak zacnej uroczystości. Do zobaczenia na kolejnym jubileuszu.

Elżbieta Krężelok , Cecylia Suszka