Strona gwna

Wyszukiwarka

Prelekcja o judaiźmie.
27.03.2018.

22 marca br. młodzież klas 2. oddziałów gimnazjalnych Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Istebnej wzięła udział w prelekcji nt. judaizmu. Pan Wiesław Radwański wprowadził uczniów w świat religii, która dała początek dwóm wielkim religiom monoteistycznym, w tym chrześcijaństwu.

Prelekcja była wzbogacona o przedmioty, które dla judaizmu mają wielkie znaczenie. Były nimi: Tora czyli pięcioksiąg Biblii, najważniejszy tekst objawiony judaizmu, którego tematem jest Przymierze zawarte pomiędzy Bogiem a narodem Izraela, menora będąca siedmioramiennym świecznikiem oraz męskie nakrycie głowy, bez którego nie można wejść do synagogi czyli jarmułka.

Młodzież dowiedziała się również o barwach narodowych Izraela o gwieździe Dawida oraz o fladze Jerozolimy. Prelekcję wzbogaciły liczne albumy o tematyce żydowskiej.

Nie zabrakło informacji o wspólnych korzeniach obu religii. oraz o czasach tak tragicznych jak 2. wojna światowa i holokaust. Gość spotkania podkreśli wyraźnie wielkie zasługi Polaków w ratowaniu Żydów przed eksterminacją oraz o wyróżnionych Polakach przez Yad Vashem, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu.

K. Kiereś

Image

Image

Image

Image