Strona gwna

Wyszukiwarka

Liczby też obchodzą imieniny
27.04.2018.

Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Liczby π z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego tej liczby. W tym roku, po raz kolejny także w naszej szkole świętowaliśmy ten dzień.

Przygotowaniem imprezy zajęli się uczniowie gimnazjum z klasy 3A: Faustyna Gwarek, Aneta Jałowiczor, Mateusz Kukuczka, Wiktoria Legierska, Krystyna Martynko, Jan Probosz i Izabela Rucka pod opieką Grażyny Pince-Polok. Obchody Dnia Liczby π miały na celu przybliżyć historię liczby π i zapoznać z ciekawostkami dotyczącymi tej liczby. Z tą myślą została wykonana gazetka w holu szkoły, a uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o liczbie π, odpowiadając na losowo wybrane pytania.

Dodatkowym atutem tego dnia był słodki poczęstunek własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami (ponad 700 sztuk!!!) w kształcie koła, udekorowanymi literą π, ponieważ liczba π to iloraz obwodu koła przez jego średnicę.

Najciekawszym elementem obchodów Dnia Liczby π były konkursy związane z liczbą π. Jeden z konkursów polegał na zapamiętaniu jak największej ilości kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Rywalizacja była zacięta. Pobite zostały ubiegłoroczne rekordy. A oto wyniki:

I miejsce Krystyna Martynko kl.3A (222 zapamiętane cyfry)
II miejsce Błażej Krężelok kl.2F (196 zapamiętanych cyfr)
III miejsce Oliwia Matuszny kl.7A (62 zapamiętane cyfry)
Wyróżnienie: Jakub Czepczor kl.4A (36 zapamiętanych cyfr)

Dwa kolejne konkursy dotyczące liczby π to konkursy plastyczne: na najładniejsze wykonanie litery π w 3D oraz na najładniejszą pracę przedstawiającą literę π.

Wyniki konkursu na najładniejsze wykonanie litery π w 3D:

I miejsce Julia Gazurek kl.4a
II miejsce Patrycja Michałek kl.4a
III miejsce Samuel Matuszny kl.4b
Oliwia Matuszny kl.7b
Wyróżnienia: Dorota Zembik kl.3a
Julia Marekwica kl.7a
Bartłomiej Juroszek kl.7b
Agnieszka Kukuczka kl.5a
Sergiusz Marekwica kl.4b
Aleksandra Legierska kl.4c
Noemi Haratyk kl.4c
Wyniki konkursu na najładniejszą pracę przedstawiającą literę π: I miejsce Zuzanna Motyka kl.3a
II miejsce Anna Czepczor kl.4a
III miejsce Zuzanna Kilian kl.3a
Wyróżnienia: Karolina Waszut kl.3a
Kacper Bury kl.3c
Agata Baraniok kl.7a
Julia Jojko kl.6a
Joanna Bobek kl.5a
Kinga Słupny kl.4b
Dzień Liczby π – Święto Matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także okazja, aby pokazać wszystkim niedowiarkom, że matematyka nie jest nudna.

Serdecznie gratuluję zwycięzcom! Cieszę się, że tylu uczniów wzięło udział w zorganizowanych konkursach. Faustynie, Anecie, Wiktorii, Krysi, Izie, Mateuszowi i Jankowi dziękuję za pełne zaangażowanie w realizację tego wydarzenia. Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego święta – zakup materiałów papierniczych potrzebnych do wykonania dekoracji i ogłoszeń oraz za zakup potrzebnych produktów do wypieku ciasteczek. Całej społeczności szkolnej dziękuję za miłe przyjęcie.

Mam nadzieję, że był to udany dzień. Po raz kolejny udowodniliśmy, że matematyka to nie tylko trudne zadania, skomplikowane wzory i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

Grażyna πnce-Polok

Image

Image

Image

Image

Image