Strona gwna

Wyszukiwarka

"Talenty z Trójwsi"
29.05.2018.

Nauczyciele, pedagodzy powołani są do tego, by odkrywać w młodych ludziach talenty. Jedni od początku olśniewają, innych trzeba żmudnie i długo szlifować, by wydobyć z nich blask.

Mieszkamy w pięknym miejscu. Cenimy tutejszą ciszę, piękno przyrody, kulturę góralską i gwarę. Są one bezcenne. Musimy jednak przyznać, że Trójwieś to miejsce oddalone od centrów kulturalnych, wielkiego świata, gdzie jak się potocznie mówi "ciągle coś się dzieje". Tam łatwiej o dostęp do bibliotek, muzeów, teatrów, kin i innych "kulturalnych atrakcji". Tu wszędzie mamy "pod górę". I wydawać by się mogło, że jesteśmy przez to skazani na porażkę. Nic bardziej mylnego. Może to ta góralski upór, ogromna determinacja w osiąganiu celów, a może wrażliwość na piękno otaczającego świata sprawiają, że jest o nas co jakiś czas to tu, to tam, głośno.

Większość dzieci posługuje się na co dzień gwarą. Możemy być więc dumni z tego, że nasi wychowankowie wspaniale sobie radzą w konkursach, gdzie jednym z głównych aspektów, podlegających ocenie, jest mowa ojczysta.

22.05.2018r. w Szkole Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ''Życie jest i wdzięczność nasza'' w hołdzie Polsce Niepodległej. Konkurs skierowany był do uczniów klas V -VII szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Hażlach, Starosta Powiatu Cieszyńskiego oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku - Białej. Trójwieś reprezentowało 6 uczniów. Szkołę Podstawową nr 1 w Jaworzynce: Karolina Patyk, Katarzyna Juroszek i Aleksandra Juroszek wraz z opiekunem panią Izabelą Bojko, zaś Szkołę Podstawową nr 1 w Istebnej: Julia Rucka, Marcel Czerniecki oraz Wiktoria Suszka. Jak co roku konkurs składał się z dwóch etapów. Najpierw wszyscy uczestnicy mówili wybrany przez siebie wiersz. Następnie do finału weszło 10 dzieci, w tym roku aż czworo uczniów z Trójwsi! Wszystkich rywali zdeklasowała Julia Rucka i zdobyła I miejsce, a Marcel Czerniecki zdobył III nagrodę (oboje z SP 1 Istebna). Trzeba przyznać, że to wymarzony, przez polonistki - Magdalenę Czepczor i Cecylię Suszkę, finał. Dzieci były oceniane przez pięcioosobowe jury, w którego składzie była m. in. aktorka oraz dyrektor Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego. Wygrała naturalność, rozumienie wypowiadanego tekstu i jasny przekaz.

Gratulacje należą się i dzieciom, i wspierającym ich rodzicom i tym, którzy szlifują ich talenty - pedagogom. Życzymy wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów. Słowa ks. Emanuela Grima : "Hej góralu hej, tę świadomość miej, że w piersi złoto masz, w piersi złoto masz", niech inspirują do dalszej pracy.

M. Cz.

Image

Image