Strona gwna

Wyszukiwarka

Powiatowy Konkurs Poetycki
11.06.2018.

6 czerwca 2018 roku w Rotundzie na Wzgórzu Zamkowym odbyło się uroczyste rozdanie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Poetyckiego Ziemia Cieszyńska - Piękna, Polska, Piastowska. Spośród 60 wierszy nadesłanych przez uczniów młodszych ( klasy 4-6) i starszych ( VII, II i III oddziałów gimnazjalnych) jury w składzie: Aleksandra Błahut-Kowalczyk-przewodnicząca, Anna Mazut, Joanna Surzycka przyznało I nagrodę uczennicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Istebnej z klasy II B gimnazjalnej Janinie Juroszek za wiersz „W pamięci swej na wieki”. W pięknym wnętrzu rotundy nagrodzeni uczniowie czytali swoje teksty, wśród których znalazł się również wiersz Janki, który drukujemy poniżej, serdecznie gratulując Laureatce.

,,W pamięci swej na wieki…”

Szumi potok nad beskidzką doliną
Baca z owcami tu drogą idą
Na hale i łąki wiosną malowane
Tam, gdzie kiedyś pieśni były grane.

Tam, gdzie dawniej w zacnym gronie
Pasterze przy ogniu opowiadali sobie
Dzieje sałaszów prastarych
Złotych lat owiec i górali.

Wspominali jak sprzed laty
Wybrzmiały wreszcie armaty
Na koniec niewoli przeklętej
razem z wrogami do piekła wziętej.

Tak bardzo swe serca radowali
Nadzieją, bo z niewoli się wydostali.
Lecz po tych latach była też pustka
Jak zakrwawiona po ranie chustka

Bo wrogowie zniszczyli sałasze,
Zarosły łąki w świerkowym lesie.
Hale, na których stada wypasali…
Pasterze na długie lata utracili

Teraz wracają owieczki na Ochodzitą
I Złoty Groń je w tym roku wita
Na Polski Niepodległej Święto
Zadzwonią dzwoneczki pieśń piękną

O ziemi zadbanej, łące bogatej
W zioła beskidzkie i kwiaty
O swobodnym, pasterskim życiu- choć w trudzie

I wiernym Bogu beskidzkim ludzie.

Janina Juroszek

Image